Kupno wymarzonego mieszkania dla wielu Polaków oznacza realizację najskrytszych marzeń. Marzeń o samodzielności, o własnym kącie i szansie na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Tym pozytywnym uczuciom towarzyszy również odpowiedzialność, związana z podpisaniem umowy kupna oraz inwestycją finansową. Przy podejmowaniu tak ważnych decyzji trzeba zatem kierować się rozumem, a jak najmniej sercem. Błędy popełnione przy kupnie mogą być odczuwalne jeszcze kilka lat po ich popełnieniu. Przy zakupie nowego mieszkania nie ma więc miejsca na pomyłki.
Czy istnieje więc złoty środek, który pozwoli na uniknięcie wpadki i kupno mieszkania, z którego cieszyć będziemy się dłużej, niż tylko przy odbieraniu kluczy do niego? Tak! Choć nie istnieje jeden sprawdzony sposób, który można zastosować w każdym przypadku,to są żelazne zasady, które pozwolą nam już na wstępie uniknąć poważnych błędów. Po pierwsze należy zapoznać się z planem zagospodarowania terenu, sprawdzić, czy w najbliższej przyszłości w okolicy naszego mieszkania nie planowane są żadne poważne inwestycje budowlane – markety, fabryki lub ruchliwe drogi. Tacy sąsiedzi z całą pewnością nie tylko nie wpłyną dobrze na komfort życia w takiej okolicy, to jeszcze znacznie obniżą wartość mieszkania – warto o tym pamiętać, w końcu nie wiadomo, czy kiedyś nie będziemy chcieli sprzedać swoich “czterech kątów”. Przed podpisaniem umowy o kupno mieszkania należy sprawdzić również nasłonecznienie, rozkład pokoi, widok z okien i hałas dobiegający zza nich. Te z pozoru mało znaczące szczegóły, razem decydują o komforcie przebywania w mieszkaniu, bądź jego brakiem.
Cena mieszkania, choć decydująca, nie powinna być podejrzanie niska, bądź wysoka. Owszem, istnieją na rynku nieruchomości okazje, z których warto skorzystać, ale nie liczmy , że akurat to my będziemy tymi szczęściarzami. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż żałować zbyt pochopnie podjętej decyzji. Niską cenę mają często te mieszkania, które oddalone są od centrum miasta, nie mają dobrego połączenia komunikacyjnego, w okolicy brak jest przedszkoli, szkół oraz sklepów. Decydując się na takie mieszkanie, musimy mieć pewność, że oszczędzonych przy zakupie pieniędzy, nie trzeba będzie później wydać na dojazdy na proste zakupy do sklepu czy podwiezienia dzieci do przedszkoli lub szkół. Jeżeli cena z kolei wydaje nam się za wysoka, można poprosić o pomoc pośrednika nieruchomości. Fachowca, który zarabia na takich poradach i ma doświadczenie w lokalnym rynku mieszkań.
Kupno wymarzonego mieszkania, choć nie jest tematem prostym jest jednak możliwe. Powodzenia!
Przy kupnie mojego mieszkanie liczyła się dla mnie okolica, miejsce parkingowe i bliskość przedszkola i placu zabaw.
Szukam mieszkania tylko w bloku 4 piętrowym wśród takiej samej zabudowy. Wieżowce mnie nie interesują, nie lubię takich dużych skupisk, gdzie nikt nikogo nie zna.